Jakie dodatki przysługują do pensji zasadniczej?

Przysuguj Gamma Zaplecza 919.jpg

W obecnych czasach pensja to nie wszystko. Każdy stara się jak najwięcej zyskać. Najpopularniejsze bywają dodatki do pensji oraz pakiet socjalny. Te kwestie nieraz mogą zaważyć na naszej decyzji dotyczącej wyboru pracy, przyszłego pracodawcy.
Zastanówmy się co kryje się pod hasłem dodatek do pensji. Naszą wiedzę na pewno poszerzy kodeks pracy szkolenia z nim związane.

Dodatki do pensji możemy podzielić w różny sposób. Do obowiązkowych należy chociażby dodatek za pracę w godzinach nocnych, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wszystko zależne jest, w którym dniu tygodnia owa praca miała być wykonywana, na podstawie tego zostaje przyznane dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 50% lub 100%. Dodatki obligatoryjne to nie wszystko, coraz częściej możemy spotkać się elementem fakultatywnym.

Premia, szkolenie wynagrodzenia to proces, który każdego zainteresuje.

Na początek warto zacząć od premii, możemy obecnie wyróżnić jej dwa rodzaje, regulaminową i uznaniową. Ta pierwsza jest jasno określana przez przepisy wewnętrzne, a sporządzony dokument określa jasno komu się należy, co pracownik ma robić by ją uzyskać, kiedy i jak będzie wypłacana i czy inne zdarzenia mają na nią wpływ, chociażby nieobecność w pracy. Premia nagrodowa, jak sama nazwa wskazuje jest to dodatek z czystej, dobrowolnej woli pracodawcy. Nie ma określonych kryteriów przyznawania.

Nie tylko obligatoryjne

W wielu firmach możemy wyróżnić także dodatki funkcyjne, zanim jednak coś otrzymamy musimy spełnić jasno określone zasady, najczęściej jest on określany kwotowo lub procentowo w stosunku do pensji zasadniczej.

Wszystko dobrze wygląda na papierze, jednak z reguły w życiu bywa różnie. Częste uchybienia pracodawców, brak informacji dla pracownika sprawia, że szary człowiek zostaje wykorzystany. Z tego też powodu warto skorzystać ze szkolenia z prawa pracy, które w jasny sposób pomoże nam zrozumieć całą tę biurokrację.

Następnym razem nie damy się już oszukać i otrzymamy kompletne wynagrodzenie z wszystkimi obowiązkowymi dodatkami. Warto starać się, sumiennie wykonywać swoje obowiązki, w nagrodę możemy otrzymać dodatkową premię lub dodatkowe, nagrodowe wynagrodzenie, które pracodawca sam zaproponuje.


Podobne: https://www.zmianyprawopracy2018.pl


Warto także zwrócić uwagę na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To możliwośc uzyskania dodatkowych pieniędzy w momencie gdy spotka nas trudna życiowa sytuacja. Jeśli nie wiesz jak całość funkcjonuje, warto zapoznać się z tematem wybierając ZFŚS szkolenie, zanim spotkają nas nieprzyjemności.

strony
Author: Rudolf